Ekim 2023

Viyana - en iyi yeme-içme mekanları

sliced chocolate cake on white ceramic plate
sliced chocolate cake on white ceramic plate

Yine nam nam nam(Leyla ile Mecnun fanlarının gözü yaşlı) yediğimiz bir gezinin bloğunu yazmaya başladık. Söylemeliyiz ki yine her şeyin tadına bakarken kendimizden geçtiğimiz bir gezi daha oldu. O zaman çok uzatmadan yemek kısmına gecelim.

Her zaman ki gibi ilk olarak kahvaltı mekânlarından başlayalım.

poached egg with vegetables and tomatoes on blue plate
poached egg with vegetables and tomatoes on blue plate

1-Palmenhause

İtiraf etmek gerekirse ilk başta biz buraya kafenin fikrini beğendiğimiz için gitmek istedik ama yemekleri de güzeldi. Bu kafenin için de devasa palmiyeler var. Palmiyelerin Avusturya'nın karasal ikliminde yetişmediğini biliyorsunuz. Böyle bir alana sahip olabilmek için sera tadında bir yapı inşa ediliyor. Biz içeriyi çok beğendik çok ferahtı. Bunun yanında yemeklerde baya lezizdi. Biz burada ekstra olarak Apfelstrudel da denedik. Biz bu tatlıyı zaten seviyoruz burada da baya beğendik.

2-Vollpension

Geldik ikinci kahvaltıcımıza. Biz buraya gitmedik ama geçerli not veren arkadaşlarımız var. Hamur işi seviyorsanız buraya bayılırsınız.

brown sliced cake on round white ceramic saucer
brown sliced cake on round white ceramic saucer
green grass field with green metal frame
green grass field with green metal frame
a table full of food
a table full of food

Şöyle ki biz ünlü kafeleri ve yöreye özgü tatları denemeyi seviyoruz. Özellikle ilk defa o şehre gidiyorsak mutlaka özgün yemekler yiyip en iyinin peşine düşüyoruz. O yemeği en iyi bize hissettirecek mekânları bulmaya çalışıyoruz.

3-Melange

Bir sonra ki önerimiz ise yine Viyana da çok ünlü olan bir kafe. İsmi Demel. Burada Viyana kahvesi diğer ismiyle Melange deneyebilirsiniz. Burası tarihi bir kafe ve Viyana da çok ünlü bir mekan.

4-Sachertorte

Viyana'da yemeklerin yanında kafelerin de namı var. Yine çok ünlü olan tarihi bir kafe Café Sacher. Kafenin en ünlü tatlısı ayrıca Avusturya'nın da Sachertorte tatlısıdır. Bu 2 kek arasına şeftali reçeli sürülerek hazırlanan bir tatlı. Denenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sadece tek kötü kafenin fiyatları yüksek. Bu kafe de değilse başka bir yerde mutlaka tatlıyı denemenizi öneriyoruz. Unique bir tatlı.

5-Mozartkugel

Biz Viyana`dan ayrılırken hediye olarak Avusturya`ya özgü olan Mozartkugel çikolatasından aldık. Bu çikolata toplarının içinde badem ezmesi var. Kırk yıl düşünsem çikolata beğenmicem aklıma gelmez hem de bu kadar ünlü olan bir şeyi. Eğer bize şahsi fikrimizi soruyorsanız neyini beğenmiyorsunuz diye, içinde ki kremayı hiç sevmiyoruz. Hatta biz kendimize bu çikolatadan almadık dahi. Bu çikolatanın şöyle bir gerçeği var (ya da kremanın diyelim) seveni çok seviyor sevmeyeni hiç. Şans verip deneyin lütfen ve aşağıya çikolata ile ilgili yorumunuzu bırakabilirsiniz :)

sliced chocolate cake on white ceramic plate
sliced chocolate cake on white ceramic plate
a group of people sitting at tables
a group of people sitting at tables
love you love me love me perfume bottle
love you love me love me perfume bottle

6-Şnitzel

Yedik içtik eğlendik derken akşam yemeği aklınıza düşmüşse sizi böyle alalım. Tabi ki sabahtan beri bütün klasikleri denedik akşam da klasikle bitirmezsek olmaz. Sırada Avusturya yemeği deyince akla ilk gelen Şnitzel var. Tabi ki bu enfes yemeği yemek içinse Viyana da ünlü olan Figlmüeller restorandı. Burası o kadar ünlü ki bir ay önceden buraya rezervasyon yapmazsanız yer bulacağınızı sanmıyoruz.

7-Tafelspitz

Şnitzel denemişlere başka bir klasik önerelim. Tafelspitz`i deneyebilirsiniz. Bu rosto yemeğine oldukça benzeyen bir et yemeğidir. Plachutta Restaurant da bu yemeği deneyebilirsiniz.

8-Grinzing Meyhaneleri

Yemekler yendi ama bir eğlence istiyorsanız ya da haydi bu akşam değişiklik olsun farklı bir yerde yemek yiyelim diyorsanız sizi Grinzing Meyhanelerine. Burası Avusturya da bulunan bir kasaba. Kasabanın da en ünlü meyhanesi Grinzing Rudolfshof. Yemekleriyle gözünüzü müzik ve dans gösterileriyle ruhunuzu doyuracak bir yer. Burası o kadar ünlü ki Putin ve nice siyaset insanları buraya gelmiş. Öneri gibi öneri 😊

cooked food on white ceramic plate
cooked food on white ceramic plate
fried food on black frying pan
fried food on black frying pan
square black table
square black table

9- Bermuda Şeytan Üçgeni

Son olarak geceyi bitirmek istemeyenlere de bar önerelim. Burada Bermuda Şeytan Üçgeni olarak adlandırılan barlar sokağı var. Buradan bir bar seçip eğlenebilirsiniz.

Yine hem gözlerimizin hem de midemizin bayram ettiği bir gezinin daha sonuna geldik. Biz Viyana`dan çok mutlu bir şekilde ayrıldık. Umarız sizin de en kısa sürede gelme şansınız olur ve daha güzellerini yaşayacağınız bir geziniz olur :)  Kendize çok iyi davranın.

Sevgiler

Viyana-yeme ve içme mekan önerileri

Yeme ve içme mekan önerileri

9/2/2022