Eylül 2023

Prag - en iyi yeme-içme mekanları

Yine `yemekkkkkkkk´ diye bağırarak yazdığımız bir bölüme daha hoş geldiniz :) Arkadaşlar biz yemek yerken ayrı, yemek hakkında konuşurken ayrı, yazarken ayrı zevk alıyoruz. Yemek yemek en güzel şeylerden biri ya :)

Şehre geldik deli gibi açız kaç saat yol çektik bir enerji alalım bir kendimize gelelim diye doğruca kahvaltıya :)

fruit salad on gray bowls
fruit salad on gray bowls

1- Muj Salek Kavy

Biz de sizler gibi bir şehre ilk defa gidiyorsak hemen blog okumaya başlıyoruz. En sevdiğimiz blog yazıları yemekle ilgili olanlar. Okuduk araştırdık baktık ki burayı öneren önerene. Biz de hemen ilk iş burada aldık soluğu. Lezzetli kahvaltısı ve kahveleriyle geçer notu alan bir mekan.

2- Monolok

Burada ikinci önerdiğimiz mekan olacak. Tatlı küçük bir mekan ama bir sıkıntısı çok rağbet görüyor olması. Durum böyle olunca rezervasyonsuz gitmek sizi üzebilir.

3- Trdelnik (Baca Pastası)

Kahvaltı yaptıktan sonra Prag'ın her köşesin de göreceğiniz Trdelnik (Baca Pastası) denemeye karar verdik. Denemek istemeseniz bile bir nokta da görmekten yorulduğunuz için bile denemek isteyeceksinizdir :) Bize göre bu tatlıyı nerede denerseniz deneyin çok farketmeyecektir ama biz yine de önerilen bir yerde denedik ve beğendik de ama bizce yediğimiz en güzel tatlı değildi hatta ilk 10`a koymayız. Biz good Food Coffee and Bakery de denedik.

chocolate cake with red and gold baubles on black round plate
chocolate cake with red and gold baubles on black round plate
flatbread display store
flatbread display store
person holding a plate with bread
person holding a plate with bread

4- Bramboraky(patates pankek)

Tatlımızı yedik enerjimizi toparladık şehri görmeye devam ediyoruz derken karşımıza Bramboraky(patates pankek) çıktı ve denemek istedik. Tadı gerçekten hoştu. Biz Chrismas market de yedik. Bu yüzden eğer yılbaşı zamanı gidiyorsanız size de öneririz.

5- Perníkový panáček

Pankek'imizi yiyip Prag kalesine tırmandık sonra Franz Kafka müzesine gittiğimizde bizi bir kurabiye kokusu karşıladı. Mekânın ismi; Perníkový panáček Hem kokusuyla hem de tadıyla baya güzel. Kurabiye severlere önerimiz.😊

6- Café Slavia

Biz Prag`a gelirken çok gitmek istediğimiz bir kafe vardı. Café Slavia Buranın Nazım Hikmet`in en sevdiği kafe olduğunu ve şiirlerini burada yazdığını duyduğumuz an gitmek istedik. Şairin bir portesi kafenin duvarında yer alıyor :) Kafe bizi hem tatlılarıyla hem de ortamıyla çok etkiledi. Arkada canlı piyano sesiyle birlikte Vltava nehrini izlemek bize aşırı keyif verdi. Biz gittiğimizde rahatlıkla yer bulduk ama siz sansa bırakmayıp rezervasyon da yapabilirsiniz. Küçük bir not kafenin fiyatları Prag'ın ortalamasına göre yüksek.

7-Guláš (Goulash)

Aksam yemeği için bir kaç yer önermek istiyoruz. Tabi ki ilk olarak Prag'ın en özgün yemeği olan Guláš (Goulash) dan başlamak istedik. Biz her gidişimiz de mutlaka yiyoruz. Bize göre hem tadı hem görüntüsü asri tatmin edici. O yüzden ilk defa Prag`a geliyorsanız mutlaka deneyin. Biz iki farklı mekanda denedik ilki: Mlejnice Restaurant. Hem yemekleriyle hem sunumlarıyla hem de mekânın kendisi çok hoştu. Rezervasyonsuz giderseniz yer bulma ihtimaliniz yok gibi. Biz denedik olmadı :)

İkinci önerdiğimiz mekan ise Prag Eski Şehir Meydanın da bulunan Mincovna. İlk Prag ziyaretimizde Mlejnice de yer bulamayınca 2. seçeneğimiz olduğu için buraya gitmiştik ve yemekleri çok iyiydi. Çalışanlarda güler yüzlüydü.

İki mekanı da gönülden öneriyoruz.

8- Svíčková (Kızarmış Sığır Eti) ve Smažený Sýr (Kızarmış Peynir)

Bu iki mekânın yanın da yine Prag`a özgü yemek yiyebileceğiniz bir yer önereceğiz; Lokal Dlouhaaa. Burada yine Prag`a çok özgü yemek olan Svíčková (Kızarmış Sığır Eti) ya da Smažený Sýr (Kızarmış Peynir) deneyebilirsiniz. Sadece bir hatırlatma olarak Smažený Sýr daha çok atıştırmalık olarak sipariş edebilirsiniz. Çünkü onunla doymayacağınıza eminiz. Mekanla ilgili yorum yapacak olursak, çok kalabalık bir mekan hem Prag'ın yerlisinin hem de turistinin tercih ettiği bir mekan. Buranın tek sıkıntısı romantik bir akşam yemeği yemek istiyorsanız burası o mekan değil. Daha çok gürültülü ve farklı enerjisi olan bir mekan.

9-Kofein

Hem lokal yemekleri hem de tatlısından bahsettiysek size son bir yerden daha bahsetmek istiyoruz. Burası enfes Tapasları olan Kofein. Gelenekselin dışında şeyler denemek isteyenler için önerimizdir. Burada tapasları Prag'a özgü lezzetlerle harmanlayıp hazırlıyorlar. Yine belirteceğimiz gibi rezervasyon yapın.

Geldik güzel bu güzel yazının da sonuna. Biz yazarken eğlendik umarız sizde hem okurken hem de önerdiğimiz mekanlarda yemek yerken eğlenirsiniz. Kendinize dikkat edin.

Sevgiler.

Prag-yeme ve içme mekan önerileri

Yeme ve içme mekan önerileri

9/1/2022