Mayıs 2023

Münih - kesinlikle görülmesi gereken yerler

aerial view of city during night time
aerial view of city during night time

Münih`e gidişimiz aşırı spontane oldu. 4 günlük tatilimiz vardı ve aslında başka bir şehre gitmek istiyorduk. Gitmek istediğimiz şehre bilet bulamayınca bu 4 günü evde geçirmeye ve dinlenmeye ayırmıştık ki tatilin başlamasından bir önce ki akşam bir anda kendimizi bilet alıp Münih`e giderken bulduk. Böyle spontane tatilleri de ayrı seviyoruz.

İyi ki gittik dediğimiz ve Münih`i sonuna kadar hissettiğimiz bir tatil oldu.

Münih ile ilgili en belirgin söylemek istediğimiz şey, kiliseleri ile kalbimizi çaldı. Birazdan da hepsini tek tek anlatırken ne kadar etkilendiğimizi anlayacağınıza eminiz. Bu yüzden en büyük öneri bütün kiliselerine gidin ve görün. 

Sizinle ilk olarak Münih`te ki en ünlü cazibe mekânlarını daha sonra da biz gezimizi nasıl aktiviteler yaparak zenginleştirdiğimizi paylaşacaz. (okumadan lütfen geçmeyin:)

aerial photo of cityscape during nighttime
aerial photo of cityscape during nighttime

1- Marienplatz

İlk olarak yazımıza Münih`in en önemli olan bölgesinden bahsederek başlamak istedik. 1158 den beri Münih`in kalbi olarak geçen bir meydan. Meydan Hitler`in dönemi de olmak üzere birçok ortaçağ ve modern çağ olaylarına tanıklık etmiş. Bir nokta da istemeseniz bile ulaşacağınız bu meydan, tarihi düşünerek ziyaret ettiğimiz için bizi etkilemeyi başardı. Meydan bünyesinde Eski Belediye binası, Bakire Meryem Heykeli, St Peter Kilisesi gibi önemli yapılar barındırıyor.

people near brown building during daytime
people near brown building during daytime

2- Neues Rathaus

Hazır meydan da iken meydanda ki en önemli yapı olan Yeni Belediye binasından bahsedelim. Bu yapı Gotik mimari yaklaşımıyla tasarlanmış. Binanın 85 metre uzunluğun da kulesi var ve buraya çıkıp bütün şehri kuşbakışı görebilirsiniz. Kuleye çıkış 6.5 euro gibi bir fiyattı. Bir diğer ise binanın içerisinde restoran da var. Ziyaret etmek isteyenler için güzel bir mekan.

a large ornate ceiling with a clock
a large ornate ceiling with a clock
people walking near brown concrete building during daytime
people walking near brown concrete building during daytime

3- Frauenkirche (Meryem Ana Kilisesi)

Geldik hem turistlerin odak noktası haline gelen hem de bizi çok etkileyen bir kiliseye. Zaten Münih`te hangi kiliseyi ziyaret etsek waw diyerek gezdik. Mimari yaklaşımları bizi çok etkiledi. Hepsinde şakasız farklı bir ruh vardı. Bu kilise Gotik mimari yaklaşımıyla tasarlanmış bir yapı. Kilisenin sahip olduğu vitray pencereler çok hoşumuza gitti. Kilisenin bu kadar ünlü olmasının en büyük sebebi ise kilisenin girişin de bulunan Şeytan'a ait olduğu düşünülen ayak izleri. Bunun hikayesini anlatacak olursak (biz hikaye okumayı çok severiz) Hikâyeye göre Şeytan yeni bir dini mekan yapılmasından rahatsız oluyor ve kilise etrafında dolaşırken de ayak izlerini bırakıyor. Hatta kiliseyi yıkmak için bir fırtına çıkardığına inanılıyor. Halk günümüzde kilise etrafında olan rüzgârı ise bu olaya bağlıyorlar.

4-Asam Kilisesi (Asamkirche)

Ve bizim favori kilisemize geldi sıra. Bizi Münih`te en çok etkileyen yapılardan birisiydi. Cephe de ki tasarım haricinde o nasıl bir iç mekan tasarımıdır. Otur saatlerce izle kesinlikle sıkılmazsın. Biz belli bir saat oturduk ve her ayrıntısını incelemeye çalıştık ama gerçekten yetmedi. Özellikle yağlı boya tabloları bizi çok etkiledi. Mutlaka gidip kendi gözlerinizle görmeniz gereken ve ruhunu hissetmeniz gereken bir yer. Resimlerde gözüktüğünden dahi daha güzel bir mekan. Mekânın ruhunda kaybolacağınıza eminiz. Giriş ücretsiz.

purple flower bloom during daytime
purple flower bloom during daytime
statues beside pathway
statues beside pathway

5- Munich Residenz

Bir diğer ağzı açık bırakan mekan ve size söylemek için sabırsızlandığımız yer ise Munich Residenz. Burası eski kraliyet sarayı olarak kullanılan ve günümüzde müzeye çevrilmiş bir mekan. Mekan Avrupa'nın da en önemli saray müzelerinden biri olarak gösteriliyor. Daha içeri girer girmez mekânın ruhu ile etkileneceğinize eminiz. Kesinlikle ziyaret edin.

6- English Garden

Bu kadar gezdikten sonra, şehir gürültüsünden uzaklaşmak adına bir parka gitmeye karar verdik. Buraya park yerine orman desek de doğru olur bize göre, zira burası sadece Almanya'nın değil dünyada ki en büyük şehir içi parkı olarak kabul ediliyor. Parkın için de Münih'te ki en büyük 2. Bira bahçesi bulunuyor. Alanın içerisinde çeşitli spor aktivitelerin yapıldığı yerlerde var. Kısacası gidip dinlenmek ve zaman harcamak için çok güzel bir seçenek.

7- St. Peter Kilisesi (Peterskirche)

Geldik bir diğer güzel mi güzel kilisemize. Burası da yine sizi içine çekecek ve etkileyici anlar yaşatacak bir kilise. Kilisenin kule kısmına çıkıp güzel mi güzel bir Münih manzarasına şahit olabilirsiniz. Kiliseye giriş ücretsiz ama kule kısmına tırmanmak için 3 euro gibi bir para ödedik.

man wearing grey bubble jacket
man wearing grey bubble jacket
a tall building with a parking lot
a tall building with a parking lot

8- BMW Müzesi & BMW Welt

Sırada mimar beyin en çok görmek istediği yer var. Daha Münih`e gidelim dediğimiz an listemize buranın adını büyük harflerle ekledi :) Burası isminden de anlaşılacağı üzere BMW`nin tarihten günümüze kadar ürettikleri belli başlı arabaları sergileyen bir müze. Burası 2 farklı binanın köprü ile bağlanması ile oluşuyor. Müze kısmına giriş 10 euro gibi bir fiyattı. Galeri kısmı ise ücretsiz. Hatırlatmakta fayda var ki galeri kısmında arabalara binebilirsiniz. Müze Olympiaparkin yanında bulunuyor.

9- Viktualienmarkt

Münih`te bulunan (hatta Almanya da) en büyük gıda pazarı olarak gösteriliyor. Kendinize ve evinize hediyeler alabileceğiniz ayrıca lezzetli yemekler tadabileceğiniz bir alan. Pazar günleri kurulmadığını unutmayın.

10- Altes Rathaus

Daha önce Marienplatz`da bulunan Yeni belediye binasını anlatmıştık. Eski Belediye binası ise meydanın güney kısmında bulunuyor. Yapı eski ve köklü bir yapı. Az bir enerjiyle ulaşılabileceğini de düşünürsek mutlaka görün deriz.

aerial view of stadium
aerial view of stadium
brown concrete building near body of water during daytime
brown concrete building near body of water during daytime

11- Deutsches Museum

Araya Dünyanın en büyük müzesini almak istedik. Pek çok icada ev sahipliği yapan müze oldukça ilgi çekiyor. Girişi 14 euro

12- Olympiapark ve Olympiaturm

Alanın isminden de anlayacağınız üzere Olimpiyat oyunları için tasarlanmış. Park içerisinde bir sürü farklı aktivitenin olduğu alanlar var. Alanda Münih`in en yüksek binası olan Olimpiyat Kulesi var. Şans verip yukarıdan Münih`i izlemek isteyenleler için güzel bir seçenek olacaktır. Biz parkı gezerken, park bir nokta da o kadar yeşildi ve tepelerin olduğu alanlar vardı ki kendimizi Teletabilerin diyarında gibi hissettik:)

13-  Theatinerkirche

Daha önce belirttiğimiz gibi Münih kiliselere doyacağınız ve her kilisenin de kendine has ruhu olan mekanlara ev sahipliği yapan bir şehir. Geldik bir diğer etkileyici kilisemize. Kilise mimari olarak İtalyan Barok stili yaklaşımıyla tasarlanmış bu da şehirde bulunan diğer kiliselerden mimari olarak ayırmamıza olanak sağlıyor. Dış cephesinde kullanılan sari rengi bulunduğu meydana da farklı bir karakter katıyor. Kiliseye giriş ücretsiz.

cars parked on side of the road in between buildings during daytime
cars parked on side of the road in between buildings during daytime
people walking in a street
people walking in a street

14-Odeonsplatz

Bu meydan hem Theatinerkirche`yi hem de Munich Residenz`yi barındıran meydandır. Şehrin farklı bir ucunda bulunan meydan da kahve içebileceğiniz hoş kafeler var.

15- Hofbrauhaus

Burası biralarıyla ünlü olan tarihi bir mekan. Zamanın da Mozart`ın da bira içmek için geldiği bir yermiş. Burası aynı zamanda bir restoranda.

panoramic photography of red stadium
panoramic photography of red stadium

16- Allianz Arena

Geldik yine Mimar Beyimizi heyecanlandıran bir yapıya daha. Spor tutkunlarının ziyaret etmek isteyeceği hatta zamanları varsa maça dahi katılmak isteyeceği bir alan. Giriş ücreti 10 euro.

17- Karlsplatz

Münih'te alışveriş yapmak isteyenlere yönelik bir öneri ile devam ediyoruz. Meydan alışveriş mekânları ile dolu. Meydanda ayrıca kapı şeklinde bir yapı var. Bu yapı zamanın da Münih`in 3 şehir kapısından birisiymiş.

18- Aziz Michael Kilisesi (Michaelkirche)

Daha önce söylediğimiz gibi Münih tam bir kilise şehri. Burası Alplerin kuzey tarafında ki en büyük Rönesans kilisesi olarak gösteriliyor. Merkezde bulunan kiliseye de şans verip görmenizi öneririz. Giriş ücretsiz.

19- Nymphenburg Sarayı

Münih`in en ünlü mekânlarından sonuncusunda sıra. Buranın Münih`te ortaçağ severler için en uygun yerlerden biri olduğunu düşünüyoruz. Biz acık konuşmak gerekirse ziyaret etmedik. Yine de sizinle paylaşmak istedik.

Bizim önerilerimize geldi sıra :)

Tabi ki ilk olarak şehirde ki en ünlü mekanlardan bahsettik ama bizim ünlü mekânların yansıra yapmanızı tavsiye ettiğimiz birkaç şey var.

Münih'te bir çok önemli yapı birbirine çok yakın. Bu yüzden şehir içinde araç kullanmak yerine gezerek keşfetmenizi hatta bir nokta da kaybolmanızı öneriyoruz. Hem şehrin karakteristik yapısını daha çok anlayabileceğinizi hem de şehre dair bizim anlattığımızın yanı sıra farklı bir perspektif kazanmanıza sebep olacağına eminiz.

Bu önerinin yani sıra şehre Ekim ayında giderseniz mutlaka Octoberfest`e katılmanızı tavsiye ediyoruz. Az bir bilgi verecek olursak Eylül ayının son haftası ve Ekim ayının ilk haftasında olan festival de bol bol müzik, bira ve eğlence göreceksiniz. İnsanların geleneksel kıyafetler giyerek dans etmelerini izleyebilirsiniz. Festival Theresienwiese alanın da gerçekleştiriliyor. Tek sorun eğer Münih`e ilk defa gidiyorsanız, bu zaman da şehir efsane kalabalık oluyor ve turistik bir gezi için uygun bir zaman değil.

Sanat dolu önerimiz ise Cuvillies Tiyatrosun `u ziyaret etmek. Adeta sanat eseri gibi bir iç mekan tasarımına sahip. Bazen mekan da önemli gösteriler de yapılabiliyor ama sadece mekânı görmek içinde ziyaret edebiliyorsunuz. Giriş 5 euro.

brown and white deer on green grass field during daytime
brown and white deer on green grass field during daytime
three person surfing in water during daytime
three person surfing in water during daytime

Doğaya yönelik iki önerimiz olacak. İlki Englisher Garten da ki Eisbach alanın da sörf yapan kişilere katılabilirsiniz. Hem izlemek için hem de eğer sörf biliyorsanız katılmak için gidebilirsiniz. Gerçekten aşırı zevkli. Gününe eğlence ve aktivite katmak isteyenlerin listelerine eklemesi şart.

İkincisi ise Poing Vahşi Yaşam Parkı (Wildpark Poing) `i ziyaret etmek. Biz hayvanat bahçelerini ziyaret etmeyi gerçekten sevmiyoruz ama buranın konsepti hoşumuza gitti. Burası orman gibi bir alan ve hayvanlar kendi ortamlarında yaşıyorlar. Sadece biz onları ziyarete gidiyoruz. Hayvanat bahçesi konseptinden uzak. Eğer hayvanları çok seviyorsanız ve hayvanat bahçelerini hiç sevmiyorsanız burası tam size göre.

Baştan uyaralım ki çılgın bir öneriyle devam ediyoruz. Eğer durun gençler başımıza iş açmayalım durduk yere diyorsanız bu öneriyi hemen atlayın. Şaka bir yana, üstte ki yazımız da Olympiapark`dan bahsettik. Bu parkın içinde bulunan Olimpiyat Stadyumu'nun çatısına tırmanabilirsiniz. Bunu sağlayan firmalar var. Bu firmalar sayesinde 120 dk küçük bir grupla çatıya tırmanıp farklı bir deneyim yasayabilirsiniz :) Yine atraksiyon seven Blog konuşuyor.

brown brick building beside green trees and body of water during daytime
brown brick building beside green trees and body of water during daytime
white and brown concrete building near green grass field and body of water under blue sky
white and brown concrete building near green grass field and body of water under blue sky

Eğer vaktiniz varsa Münih`e günübirlik olan yerlerden bahsedeceğiz. Buralar gittiğimizde iyi ki geldik dediğimiz ve gezimize faklı bir boyut kazandıran şehirler oldu.

İlk olarak Salzburg hakkında konuşmak istiyoruz. Burası aslında Avusturya`ya bağlı olan ama Almanya sınırları içinde kalmış bir şehir. Mozart'ın memleketi olarak anılıyor. Şehir o kadar tarih kokan bir şehir ki bu özelliğinden dolayı UNESCO koruması altında. Şehir de gezerken Ortaçağ'da gibi hissettik. Burası hakkında daha detaylı bir yazımız var. İsterseniz o yazıya da buradan göz atabilirsiniz.

Bir diğer günde Nürnberg`e gittik. Münih'ten yaklaşık 2 saatlik bir tren yolculuğu ile buradaydık. Açıkçası biz bu şehri çok sevdik. Şehirden ayrılırken son derece pozitif ayrıldığımız ve mutlu olduğumuz bir yer oldu. Nürnberg ile ilgili daha detaylı yazımız için linke buraya tıklayabilirsiniz :)

white and black castle on top of mountain
white and black castle on top of mountain

Münih'te nasıl farklı yerler gezebiliriz derken öyle bir yere denk geldik ki şaşırdık kaldık. Bizim yaşımızda olanlar hatırlar önceden evlerde cd çalarlar vardı ve film izlemek için o filmlerin kasetlerini almamız lazımdı. Bizim evimiz de sadece iki çizgi filmin kaseti vardı. Uyuyan güzel ve Yedi cüceler. Annem biz sıkıldıkça sürekli bize bu iki çizgi filmden birini açardı. Buranın fotoğraflarına batiğim da her anını ezbere bildiğim o çizgi film de ki şato karşım da duruyordu. Sonradan öğrendik ki zaten bu şato disneye ve uyuyan güzel filmine ilham olmuş. Mekânın ismi Neuschwanstein Şatosu. Münih`e iki saatlik bir mesafede. Ayrıca Almanya da ki Romantik Yol `un son noktasın da bulunuyor. (bununla ilgili başka bir yazı yayınlıcaz :)) Buraya ulaşım kolay. Münih`ten Füssün`e trenle gelip buradan da şato için Hohenschwangau kasabasına otobüse binmeniz gerekiyor.

Son ve en büyük önerimiz de hangi zamanda gelirseniz gelin bu şehre şemsiyesiz gelmeyin

Bizim iliklerimize kadar Almanya kiliselerini, şehrini, kültürünü hissettiğimiz bir gezi oldu. Hem gezerken hem de şehirlerin ve yapıların tarihlerini okurken etkilendiğimiz yeşil mi yeşil olan Münih gezimizin sonuna geldik. 4 günlük tatilimizde evrenin bize sunduğu Münih'e iyi ki gelmişiz. Yollarımızın tekrar kesişmesi dileğiyle.

Hoşçakal Münih! 

Münih-Gezilecek Yerler

Gezilecek yerler

5/4/202311 min read