Haziran 2023

Budapeste - en iyi yeme-içme mekanları

chocolate ice cream
chocolate ice cream

Bu zamana kadar bir sürü şehri gezme fırsatımız oldu. Bildiğiniz gibi gittiğimiz şehirlerde en çok biz yeriz diye yemin etmiş gibi her şeyi deniyoruz. Budapeşte'de de durum değişmedi. Yine gördüğümüz her şeyi denedik. Bu kilolar boşa alınmıyor değil mi (o sıra da sadece 50 kilo olan benim, ekrana yansıyan görüntüsü) O zaman yiyen blog yazısına başlıyor. Bu sefer baya önerimiz olacak :)

İlk olarak kahvaltıcılarından başlayalım istedik:

toast bread with blueberry on black plate
toast bread with blueberry on black plate
melted cheese on top of cooked ham
melted cheese on top of cooked ham
a person is eating a plate of food
a person is eating a plate of food

1-Cirkusz

İlk Cirkusz` i önereceğiz. Burası hem turistlerin hem de yerlisinin tercih ettiği bir mekan. Özellikle bu kafe de “French Toast”, “Eggs Bennedict” ve “Egg Florentine baya ün yapmış durumda. Rezervasyonsuz giderseniz sırada bekleme ihtimaliniz çok yüksek.

2-The Avacado Show

İkinci mekan ise Szimply Budapest. Burası oldukça küçük bir mekan ve 6-7 masalık bir alana sahip. Bu yüzden yine rezervasyonsuz zor olacaktır.

3-Brunch at TwentySix

Bir diğer kahvaltıcı ise Brunch at TwentySix. Ferah, bitkilerle çevrili çok hoş bir mekândı. Seveceğinize eminiz.

4-Bors Gasztro Bar

Burası Budapeşte'de ünlü olan bir çorbacı. Sabah çorba içmeyi sevenlere kahvaltı için de bir seçenek olabilir ama biz onlardan olmadığımız için kahvaltıdan sonra şehri keşfetmeye devam ettik. Hafif acıkınca kendimizi hemen buraya attık. Puanları da çok yüksekti. Çorbalarının yanın da sandviçleri de var. Küçük bir mekan içeri de belki 4-5 kişi oturabilir. Bu yüzden daha çok çorbanı al ve gezmeye devam et yeri.

5-Gyümölcsleves

Şimdi çorbadan bahsetmişken bir öneri ile devam edeceğiz. Biz denemedik ama Budapeşte'de ünlü olduğu için denemek isteyen olabilir diye de bahsetmek istedik. İsmi Gyümölcsleves olan soğuk bir meyve çorbasıdır. Bu bir Vişne çorbası. Krema ve az şekerle hazırlanıyormuş. Biz diğer gidişimiz de kesinlikle denicez.

6-Gelarto Rosa

Gezerken yemeye bayıldığımız için en ufak yorulmada ya haydi listemizden bir lezzet daha deneyelim oluyoruz. Araya dondurma sıkıştırı verdik hemen. Mekânın ismi Gelarto Rosa. Dondurmaları güzel ama ekstrem bir olayı yoktu. Buranın ünlü olmasının sebebinin daha çok dondurmalarını gül seklinde yapmalarından dolayı olduğunu düşünüyoruz. Resim de göreceğiniz üzere dondurmalar çok güzel gözüküyorlar.

7-Francia Krémes ve Rákóczi Krémes

Bizi dondurma kesmeyince kendimizi hemen tatlıcı da bulduk :) Biz tarihi bir kafe olan Jégbüfé`ye gittik. Fiyatları çok uygundu. Macaristan'a özgü iki tatlı denedik. Francia Krémes ve Rákóczi Krémes. Francia Krémes tatlısını daha çok beğendik. Bizce denenecek bir tatlı. Zaten belirttiğimiz gibi fiyatı da uygun. Şans vermeye değer.

8-Kürtőskalács

Budapeşte'de ünlü olan bir tatlıdan daha bahsedelim. Bu aslında Prag`da da ünlü. İsmi Kürtőskalács. Prag`da denediğimiz için tekrar denemedik ama daha önce deneme şansınız olmadıysa bizce denenebilir. Seveni çok, bu ne diyeni de :) Karar sizin

9- Langos

Tabi bu gezi de biz bütün her şeyi bir günde yemedik açıkçası (ama düşününce o potansiyel var biz de)

O yüzden bu gezi sırasın da yerel yemeklerin neredeyse hepsini denedik. Sırada Budapeşte'de çok ünlü olan Langos var. Bizim pişimizi almışlar üzerine eksi krema ve peynir ekleyip adına da Langos demişler. Çok beğendik diyemeyiz çünkü aşırı yağlıydı ama siz yağlı lezzetler seviyorsanız tam size göre bir lezzet olacaktır. Denemek isteyenler Retro Langos da deneyebilirler.

10-Karavan Street Food

Sokak lezzetleri sevenlere Karavan Street Food`dan bahsetmek istiyoruz. Burası bir sürü karavanın olduğu ve her karavanda farklı bir yemeklerin satıldığı bir alan. Gün için de ya da akşam uğrayıp karnınızı doyurabileceğiniz güzel bir alan. Szimpla Kert`e baya yakın.

11-Gerbeaud (Zserbo)

Bu kadar gezdikten sonra araya hep tatlı ve kahve molası veririz. Modumuzu yükseltiriz ve yola devam ederiz. Bu gezi de ne yeriz listesi yaparken en çok merak ettiğimiz tatlı bu tatlıydı. İsmi Gerbeaud (Zserbo). Tatlının için de şeftali reçeli ve ceviz var. Macaristan'ın sembolü haline gelmiş bir tatlı. Daha önce hiç yemediğimiz bir lezzetti. Hatta o kadar ünlü ki bu tatlıyı satan kafeye bile adını vermiş. Kafenin adı Gerbeaud Pastanesi. Kafenin de ayrı bir ruhu vardı. Sadece belirtmeliyiz ki fiyatlar ortalamanın üzerindeydi. Tatlının fiyatı 5 euro idi.

12-360 Bar

Merak edip gittiğimiz ve memnun ayrıldığımız bir mekandan daha bahsetmek istiyoruz. İsmi 360 Bar. Güneşi batırmak için güzel bir mekan.

13-Gulyas (Goulash)

Gezdik içtik yedik derken akşam yemeği vakti geldi. Bir kaçta akşam yemeği için mekan önerip kaçıcaz :) Bilindiği üzere Budapeşte deyince akla ilk gelen yemek Gulyas (Goulash). Prag`da yediğimiz için burada farklı lezzetlerden gitmek istedik Ama size bahsetmek için söyleyelim ki biz bu yemeği çok seviyoruz. Budapeşte'de denemek için güzel bir mekan olan Drum Cafe Budapest `yi tercih edebilirsiniz.

14-Red Pepper Étterem

Bir farklılık yapmak adına ördek eti yemek istedik. Hem yörede ördek eti aşırı lezzetli pişirildiğini bildiğimizden hem de bizim için de farklılık olması için. Yediğimiz en güzel yemeklerden birisiydi. Hem mekan hem yemekler hem de mekanda çalışan kişiler çok tatlılardı. Bizim kalbimizi çalan ve mutlu eden bir mekan olan Red Pepper Étterem` i gönülden öneriyoruz. Ördek yemekleri de efsaneydi.

15-Chicken Paprika

Akşam yemeği olarak bir diğer çok yöresel olan Chicken Paprika`yi denemelisiniz. Budapeşte'de çok ünlü bir yemek. Bizce güzel ama bir tık abartılmış olduğunu düşünüyoruz. Paprika Vendéglő de deneyebilirsiniz bu yemeği.

16-Mazel Tov

Bu sefer özellikle bir yemek değil de bir mekan önermek istiyoruz size. Mekânın adi Mazel Tov. Güzel bir ortam da canlı müzik eşliğinde bir şeyler yemek ya da içmek için oldukça uygun bir mekan. Rezervasyon şart. Baya ünlü bir mekan çok beklersiniz sırada.

17-For Sale Pub

Bir diğer ruin bardan daha bahsetmek istiyoruz. Her tarafında müşterilerin yazdığı notlar asılı ve masalara fıstık getiriliyor. Fıstıkların kabuklarını da yere atmanızı istiyorlar. Biz sevdik. Kuruyemişte severiz onun da etkisi olabilir bunda :)

18-New York Cafe

En son önerimiz ise Budapeşte'de gezilecek yazımızda da bahsettik ama ön burada da bahsetmek istiyoruz (düşünün ne kadar beğenmişiz) Mekânın adı New York Cafe. Muhteşem bir iç tasarıma sahip girince vav diye etrafı seyredeceğinize eminiz. Fiyatlar ortalamanın üstü ama bizce bu mekan için değer. Giderseniz lütfen aşağı da yorumlara kendi fikrinizi de belirtin.

Yedik içtik gezdik diye bahsederken yine bir sürü mekan önermişiz. Biz bu şehri hem gezerken hem yöresel yemeklerini denerken hem de gece hayatında eğlenirken çok sevdik. Bizim için unutulmaz anlar bırakan akılda kalıcı lezzetleri denediğimiz bir şehir oldu. Umarız sizin de en kısa sürede buraya gelme şansınız ve listede ki her şeyi deneme şansınız olur. Hepinize güzel bir hafta diliyoruz.

Sevgiler

Budapeşte-yeme ve içme mekan önerileri

Yeme ve içme mekan önerileri

10/7/2022