Ekim 2022

Budapeste - kesinlikle görülmesi gereken yerler

view of gray building near body of water
view of gray building near body of water

Avrupa'da ışıl ışıl canlı bir şehir olan Budapeşte'deyiz. Eğer bloğumuzu daha önce de okuma şansınız olduysa(umarız olmuştur :)) Bu gezimizde bir rota oluşturup gezdiğimizden bahsetmiştik. Gezimizin son şehri olan Budapeşte'ye gelmeden önce tabi ki çeşitli araştırmalar yapıp arkadaşlarımıza danıştık. Gezi rotamızda olan şehirler içerisin de bize en çok Budapeşte önerildi. İlk basta neden bu kadar önerildiğini anlamamıştık ama şehri keşfetmeye başladıktan sonra neden bu kadar önerildiğini anladık.

Biz Budapeşte'nin gündüzünü ayrı gecesini bi ayrı sevdik. Bazı şehirler var Avrupa`da bir çok şehir de gece hayatı sıfır. 8 den sonra her yer kapanıyor burası ise 8'den sonra farklı bir yüzüyle size enfes bir gece hayatı sunuyor. O yüzden kesinlikle 1 günde ziyaret edilecek bir şehir değil. Baştan bunu belirtelim. En az 2 gününüzü bu şehre ayırmanızı öneriyoruz. O zaman bu güzel şehrin önemli noktalarından sonra da bizim gezimizi nasıl zenginleştirdiğimizden bahsedelim.

a large building sitting on top of a body of water
a large building sitting on top of a body of water

1-Parlamento Binası

Burası dünyanın en büyük 3. Büyük Parlamento binası olarak geçiyor. Yapımında 40 kilo altın kullanılmış olan Neogotik mimari sitili ile tasarlanmış bir bina. Biz binaya yaklaştıkça büyüklüğünü gördükçe vay anasını ne oluyor diye ilerledik. Gerçekten farklı bir histi. Bizce herkesin mutlaka görmesi gereken yapı.

landscape photo of bridge with lights
landscape photo of bridge with lights
arc de triomphe
arc de triomphe

2-Zincir Köprü (Chain Bridge)

Buda kalesinden söz etmeden bu yapıdan söz edelim dedik. Madem Parlamento binasıyla Buda Kalesini birbirine bağlayan bir yapı, bizim yazımızda da köprü görevi görebilir :) Şaka bir yana köprü Buda ve Pest bölgelerini birbirine bağlayan bir köprü. Köprünün bir diğer adı ise Aslanlı köprüdür. Biz hikayesi olan mekânları çok severiz. Burayla ilgili de bir rivayet var sizinle paylaşmak istiyoruz. (Hikayeye çok inanmasak da) Burayı tasarlayan mimar her şeyi kusursuz yaptığına o kadar inanır ki tek bir kusur bulunursa dahi intihar edeceğini söyler. Günün birinde küçük bir çocuk köprüde bir kusur fark eder. Aslanların dilleri yoktur. Bunu fark eden mimar kendini köprüden atarak intihar etmek ister ama engellenir.

a large building with a domed roof
a large building with a domed roof
brown and white concrete building near body of water during daytime
brown and white concrete building near body of water during daytime

3-Buda Kalesi (Budin Kalesi)

UNESCO DÜNYA MİRASI listesinde bulunan bu yapı Barok mimari yaklaşımıyla tasarlanmış. Buraya hem füniküler hem de kendiniz tırmanabilirsiniz. Fünikü fiyatları 6 euro idi. Biz kendimiz çıkmayı seçtik. Hem yorucu bir yürüyüş rotası değil hem de kaleye çıkarken farklı noktalardan şehri görme fırsatımız oldu. Kaleye giriş ücretsizdi. Kaleyi çok beğendik. Bahçesinde çeşitli heykeller ve farklı bölümler vardı. Mutlaka çıkıp görmenizi tavsiye ediyoruz. Hem de güzel bir manzaranın da sizi beklediğini unutmayın.

a group of people walking up and down some stairs
a group of people walking up and down some stairs
fisherman's bastion in Budapest during daytime
fisherman's bastion in Budapest during daytime

4- Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion)

Madem kale tarafındayız burada ki bayılarak gezdiğimiz bir alandan bahsetmek istiyoruz. Biz buraya ilk başta gitmeyelim diye düşündük(yorgunluktan) ama sonra buraya kadar geldik gidelim ya deyip gittiğimiz bir yerdi. Hatta giderken fazla umudumuzda yoktu açıkçası ama bu alana gidince ne oluyor diye ilerledik. Çünkü burası sadece bir yapı değildi bir mahalle gibi tasarlanmış bir alandı. Kahve içebileceğiniz, hediyelik eşyalar alabileceğiniz alanlarda vardı. Bir anda modumuz değişti ve hemen yorgunluğumuzu unutup alanın keyfini çıkardık. Buranın efsane bir manzarası var. Aynı anda hem Parlamento binasını, hem Zincirli Köprüyü hem de Tuna nehrini görebilirsiniz. Bu alana giriş ücretsiz. Alan da ki duvarların üst kısımlarına çıkmak ise 3 euro gibi bir fiyattı. Son bir bilgi, bildiğiniz gibi Budapeşte geceleri ışıklandırmalarıyla meşhur. Eğer alana akşam vakitleri gelirseniz muhteşem bir ışık şovu da izleyebilirsiniz. Ayrıca akşam 8 den sonra üst kısımlara çıkış da ücretsiz. Yani burayı ziyaret edin lütfen:)

5-Matthias Kilisesi

Burası da Balıkçı Tabyası`nın bulunduğu alanda bulunuyor. Bizim için bu kilisenin şöyle bir anısı var. Biz fotoğraf çekilmeye çalışırken bir kadın bize sizin fotoğrafınızı çekiyim mi diye sordu. Biz tabi ki çok mutlu olduk. Buranın önünde şimdiye kadar sahip olduğumuz en güzel fotoğrafı çekti hanımefendi. Kendisine tekrar teşekkür ederiz.

people swimming in pool near building during daytime
people swimming in pool near building during daytime
brown concrete building under blue sky during daytime
brown concrete building under blue sky during daytime

6- Aziz Stephen Bazilikası (St. Stephen’s Basilica)

Bu yapı Budapeşte'nin en yüksek binası olarak biliniyor. Din`e duyulan saygıdan dolayı olduğu söyleniyor. Bina ile tek aynı yüksekliğe sahip yapı Parlamento Binası'dır. Bunun da sebebi din ve devlet işlerinin dengesini gösterdiği varsayılıyor. Tüm bunların dışında mimarisi ile sizi kendine hayran bırakacak bir yapı. Etkilenmemek elde değil. Kiliseye giriş ücretsiz. Terasına çıkmak için 2 euro gibi bir fiyatı var.

7-Széchenyi Termal Banyoları

Termal banyolar Budapeşte de baya ünüler. En ünlü olan yerde bu ismini yazdığımız tesis. Biz açık konuşmak gerekirse ziyaret etmedik. Bu gibi herkesin girdiği havuzları hijyenik bulmuyoruz. Tabi yine de size bilgi vermek amaçlı söyleyelim ki içeri de masaj alanları da var. Buraya giriş 20 euro gibi bir fiyat. Eğer böyle tesisler hoşunuza gidiyorsa Cumartesi akşamı gidip havuz partilerine de katılabilirsiniz. Bunun fiyatı ise 50 euro.

a sign on the side of a road
a sign on the side of a road
black and red shoes on brown sand near body of water during daytime
black and red shoes on brown sand near body of water during daytime

8- Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

Bizi gördüğümüzde derinden üzen bir tasarımdan bahsetmek istiyoruz. 2. Dünya zamanın da Yahudilere zulüm yapılıp Tuna nehrine atılmadan önce ayakkabılarını çıkarttırılıyorlarmış. Bu demir ayakkabılarda bu zulmü asla unutmamamız için yapılmış. Parlamento binasının Tuna nehrine bakan tarafında. Zincirli köprüye yürürseniz denk geleceksinizdir. Bu tasarım Türk bir yönetmen olan Can Togay`a ait.

9-Kahramanlar Meydanı – Hösök Tere

Budapeşte'de ki turistik mekanlardan birisi. Doğrucu olursak biz yapıdan aşırı etkilenmedik açıkçası. Meydanın hemen arka kısmında şehir parkı var. Orada daha çok vakit geçirdik. Meydanın çevresin de Güzel Sanatlar Müzesi ve Kunsthalle (Sanat Salonu) var.

10-Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi

Neoklasik mimari yaklaşımıyla tasarlanmış bina bir çok önemli sanat eserini barındırıyor. Vakti olanların içini gezebileceği bir yapı.

11-Gellért Hill & Özgürlük Heykeli

Burası bir tepenin üzerinde bulunan bir alan. Tırmanmasa biraz yorucu eğer vaktiniz ve takatiniz varsa gidip görebilirsiniz.

12-Andrássy út Caddesi

Burası UNESCO DÜNYA MIRASI listesinde bulunan bir cadde. Mimari bakımdan doyurucu binaların bulunduğu, alışveriş yerlerinin, restoranların olduğu bir alan.

a large building sitting on top of a lush green field
a large building sitting on top of a lush green field
a group of people standing in a pond with birds
a group of people standing in a pond with birds

13-Margaret Adası

Tuna nehrinin ortasında bulunan bir ada. Bizce bisiklet sürmek için aşırı keyifli bir alan. Burası Budapeşte'de ki en büyük festival olan Budapest Summer Festival`e ev sahipliği yapıyor.

14-Vajdahunyad Kalesi

Bu kale Şehir parkının içinde bulunuyor. Biz burayı çok beğendik. Romantik bir ortaçağ tasarımı ve havası var. Parkta yürürken bir anda şehrin bütün gürültüsünden uzaklaşıyorsunuz. Kesinlikle gidip kendinize bu alanda bir kahve ısmarlayın :)

people walking near brown concrete building during daytime
people walking near brown concrete building during daytime
people walking on narrow pathway during daytime
people walking on narrow pathway during daytime

15-Büyük Kapalı Pazar (Great Market Hall)

Burası hem yerlinin hem de turistlerin uğrak mekânı. Eğer Budapeşte'ye özgü bireyler yemek isterseniz buraya gidebilirsiniz. Ama ben ayak üstü değil güzel bir restoranda yemek yemek isterim derseniz buyurun size ``Budapeşte` denin Muhteşem lezzetleri ́ ́ yazımıza :) Araya reklam aldık gibi oldu

16-Macaristan Devlet Opera Binası

Biz sadece bir bakıp çıkacaz olduk burada çünkü kalıp bir etkinliğe katılmak için vaktimiz olmadı ama içinin tasarımını çok beğendik. İçine girince farklı bir duygu hissettik. Sizde bir etkinliğe katılmasanız bile mekânın ruhunu hissetmek için içine girebilirsiniz.

17-Vaci Utca Caddesi

Burası da Budapeşte'de alışveriş yapabileceğiniz bir alan. Biz cadde yürürken keyif aldık ama spesifik bir alışveriş mekânına denk gelmedik açıkçası ya da ilgimizi vermemişte olabiliriz.

18-Gül Baba Türbesi

Biz ziyaret etme fırsatı bulamadık. Bir daha ki sefere gideceğimizden emin değiliz. Hatta söyle yapalım ziyaret eden arkadaşlar yorumlara fikirlerini belirtsin. Ona göre belki bizde kararımızı kesin veririz :)

19-Macaristan Ulusal Müzesi

Müze severlere yönelik bir öneriyle geldik. İçin de Beethoven’ın kullandığı piyano sergileniyor. Girip şans verebilirsiniz.

20-Dohány Sokağı Sinagogu

Avrupa’nın en büyük Yahudi ibadet mekânıdır hem de Peste bölgesinde yaşayan Yahudilerin ilk ibadet yerleridir. Yine ruhu olan mekanlardan birisi.

Bizim önerilerimize geldi sıra :)

Geldik bizim gezimize kattığımız farklı mekanlara. Budapeşte'de herkesin kendi ilgi alanlarına göre gezisine ekleyebileceği mekanlar var. Biz hoşlandığımız ve ilgi alanlarımıza göre düşünerek bu mekânları da ekledik. Umarız sizde gittiğiniz de iyi ki gelmişiz dediğiniz mekanlar olur:)

a group of people sitting at tables
a group of people sitting at tables
people sitting inside restaurant
people sitting inside restaurant

İlk olarak tabi bir bardan bahsetmek istiyoruz. Szimpla Kert (Ruin Bars). Ruin İngilizce'de `yıkıntı´ anlamına geliyor. Harabeleşmiş barları satın alıp bu harabeyi sanatla ve bedava eşyalarla doldurup farklı bir konsepte barlara sahip olmuşlar. Buraya girdiğimiz de farklı bir dünyaya girmişiz gibi hissettik. Her yere asılmış birbirinden uyumsuz objeler, harabe bir yapı ve oldukça kalabalık renkli bir bardı. Biz çok beğendik. Bir şans vermeli ve kesinlikle farklı bir atmosfer için gidip içeride eğlenebilirsiniz. Bu arada burası gündüz de acık. Alan da hediyelik eşyalar satan yerler oluyor ve bir kaç kafe de açık oluyor. Bu yüzden gündüz de turistik bir alan önerisi olacaktır.

İkinci olarak bir kafeden bahsetmek istiyoruz. Burayı acaba Budapeşte'de ne yenir köşemiz de mi yazsak yoksa burada mı yazsak emin olamadık ama çok ilginç ve güzel bir kafe olduğu için burada bahsetmek istedik. Buranın adı New York Cafe. Kafe her şeyin dışın da mimari bakımdan görülmesi gereken bir mekan. Buraya Müze gibi bir yer desek abartmış olmayız. Şans verip gitmenizi şiddetle öneriyoruz.

person standng near liight sched
person standng near liight sched
lighted bridge and building near sea during nighttime
lighted bridge and building near sea during nighttime

Bir diğer önerimiz ise Tuna Nehrin de Tekne turu olacak. Bize kalırsa akşam üstü ya da akşam saatleri yapın. Şehir ışıklandırıldıktan sonra en kötü cadde bile çok güzel gözüküyor. Nehir tarafında ki yapıların ne kadar güzel gözükeceğine siz karar verin :)

Bir diğer bizi içine girdiğimizde çok etkileyen ve vav diyerek büyüsüne kapıldığımız bir yer; Light Art Museum Budapest. Biz ışık şovundan çok etkilendik ve beğendik. Gidip farklı büyülere kapılacağınız bir atmosfer olacaktır. 18 euro gibi bir fiyatı var.

Dance Again LED signage
Dance Again LED signage

Bir diğer öneri ise Pontoon. Burası açık hava barı. Zincirli köprüye ve Tuna nehrine karşı oturup bir şeyler içip günbatımını izleyebileceğiniz harika bir mekan :)

Son olarak madem gece hayatından gittik bir kaç daha bar önerimiz var. (Konu Budapeşte olunca gece hayatı önerileri bitmiyordu) Bu mekânımızım adı Blue Bird. Burası bir kareoke bar. Biz çok beğendik ve içerideyken eğlendik. Eğer ben sabaha kadar dans etmek istiyorum diyorsanız Instant bunu yeri. Burası daha çok clup. İçeri de bir sürü odanın bulunduğu ve farklı müzikler de dans edebileceğiniz bir mekan. Son ve bir tık daha ögrenci mekanı olan (adından da anlayacağınız) Lampas Student Pub. Kalabalık ve içeceklerin ucuz olduğu yeraltı barı. Canlı müzikte var derken eğlenceli bir mekan. Yeni insanlarla tanışacağınıza emin olduğumuz bir yer.

Budapeşte'de nerede kalınır?

Gel gelelim en önemli bir diğer konu ise nerede kalmalıyız. Tabi ki bu bütçeye göre şekillenecektir ama  hayatımız da en farklı (en kötüde diyebiliriz) konaklamayı Budapeşte'de deneyimledik. İlk gün Viyana dan Budapeşte'ye gittiğimizde saat gece 11 civarıydı ve otelimize gittik direk. Gittiğimizde öncelikle geç geldiğimiz için bizden check in için ekstra ücret kesildi( bu kesinlikle legal olmalı ama yapılıyormuş) kabul etmek istemedik ama sonuçta farkı ödemek zorunda kaldık ve adam bize otelin adresi burası değil siz farklı bir adrese gideceksiniz deyip başka bir adres verdi. Tabi ki şok olduk. Meğerse siteye yazdıkları otel adresi adamın iş yeri adresiymiş. Neyse biz çok yorgun olduğumuz için kavga da edemedik kabul ettik. Bu sefer adam elimize bir kâğıt tutuşturdu dedi ki kapıların şifresi bu kâğıtta yazıyor, kaybetmeyin sakın. Aldık elimize kâğıdı çıktık dışarı ama ne oluyor gerçekten algılayamıyoruz. Adres şehrin diğer ucunda… sonunda otele vardık. Biz bir lobi beklerken her şeyi kendimizin yapması gerektiği şokuyla aydınlandık. Kâğıdın üzerine bulmaca çözer gibi farklı şifreler var kapı numaraları var. Biz yaklaşık 30 dk boyunca korku filmlerinde ki oyunlardaymışız gibi şifre çözdük ve odaları berbattı. Bütün bunların sonucunda berbat bir deneyim yaşadık ama komik de bir anı bırakmış olduk. Siz böyle şeyler yaşamamanız adına size önerdiğimiz otellerden birini seçebilirsiniz.

Eğer ya ben güzel bir otelde konaklamak istiyorum bütçem var diyorsanız Kempinski Hotel Corvinus da kalabilirsiniz. Ama fiyatı daha uygun olsun ama otel güzel olsun derseniz Callas House da kalabilirsiniz.

Tabi ki her bütçeye uygun oteller olduğu kesin. Son olarak da size hem uygun hem de otelin iyi olduğunu düşündüğümüz Hotel Golden Park Budapest`i ya da House Octagon önereceğiz (ikisinin de geceliği 44 euro civarında)

Konuyla ilgili konuşasımız varmış :) Bu konuyu hallettiysek yazımızın son kısmına gelelim.

Bu güzel şehir hakkında daha fazla yazabiliriz ama kendimizi tutup, yazıyı burada sonlandırmaya karar verdik. Budapeşte bize hiçbir zaman unutmayacağımız anılar bıraktı. Biz bu yüzden Budapeşte'nin biz de ki yeri çok ayrı artık. Umarız bu hayat dolu şehre gitme şansınız olur ve sizin de bizim gibi unutamayacağınız bir sürü anınız olur :) Bizimle kendi anılarınızı paylaşmak isterseniz yorumlar kısmına yazabilirsiniz :) Bir sonra ki yazımıza kadar kendinize dikkat edin ve sağlıcakla kalın.

Sevgiler :)

Budapeşte-Gezilecek Yerler

Gezilecek yerler

10/7/202212 min read