Haziran 2023

Brüksel - en iyi yeme-içme mekanları

red cherries
red cherries

Geldik bizim en sevdiğimiz bölüme :) Biz gezilerimizi bazen söyle tanımlayabiliyoruz (Aslında neredeyse hep :)) bizim gezi rotalarımızı şehirde ki gidip tatmak istediğimiz mekânların rotaları belirliyor. Abartmıyoruz gerçekten öyle. Hatta bazen sadece o şehirde nerede ne yenir meselesini günlerce araştırdığımız oluyor :) Bu yüzden yeni yerler keşfedip yeni yemekler tatmak da baya iyiyiz. Umarız önerdiğimiz yerlere gittiğiniz de sizde bizim kadar yemeklerle eğlenirsiniz. O zaman hazırsanız başlıyoruz :)

Öncelikle tahmin ettiğiniz gibi Amsterdam da da keşfedilmesi gereken bir çok tat var ve bu ünlü mekânların hepsinde sıra meselesi var. Bu bir noktada baya can sikici oluyor. Ünlü mekânlarından da bahsedeceğiz ama çoğunluk bizim tadıp gerçekten beğendiğimiz yerler.

İlk olarak kahvaltı mekânlarından bahsedelim o zaman.

round white ceramic plate filled with waffle
round white ceramic plate filled with waffle

Biz şehre sabah vardık ve çoktan kafamızda iki yer vardı. Hızlıca daha çok ilgimizi çekene gittik.

1-Woodpecker 47

Brüksel'de kahvaltı yapmak için güzel ve favori bir mekan. Merkezde ve yemekleri çok lezzetli. Biz şanslı olanlardandık, gittiğimizde sıra yoktu ama bizden sonra sıra arttı haberiniz olsun.

2- L’Atelier en Ville:

İkinci seçeneğimiz de burasıydı. Brüksel de 3 farklı yerde mekânları var. Güzel ve tatlı bir mekan. Ayni zamanda kıyafet de satıyorlar.

cooked fries
cooked fries
chocolate bar lot
chocolate bar lot
sliced of chocolate cake on white ceramic plate
sliced of chocolate cake on white ceramic plate

3-Çikolata

Zaten Belçika adını duyduğunuz anda aklınıza çikolata geldiğine eminiz. Biz tatlarının güzel olacağına emindik ama bu kadar fark edeceğini düşünmemiştik. Yediğimiz anda birbirimize bakıp gülümsemeden kendimizi alıkoyamadık. Şunu çok net söyleyebiliriz ki yediğimiz hiçbir çikolatanın tadı Belçika da yediğimiz kadar güzel değildi. Tatları, kıvamları, farklı aromalarıyla bizi büyülediler.

Biz çikolatalarimızı Elisabeth ve Leonidas`dan denedik. Söylemeliz ki Elizabeth`de ki çikolatalar daha güzellerdi ama Leonidas`de ki çikolatalarda kalitelerine göre daha uygundu. İkisinden de denemenizi ve en çok beğendiğinizden evinize götürmenizi tavsiye ediyoruz.

4- Patates Kızartması

Çikolata ile kendimizden geçerek şehri gezdik (Brüksel de gezilecek yerler adlı yazımıza mutlaka bakin:)) simdi biraz dinlenip patates kızartması zamanı:) Fritland bunun adresi. Bize göre tekrar söyleyecek olursak(Amsterdam yazımızda bahsetmiştik) özelleştiren nokta sosları. Mitraillette deneyebilirsiniz. Bu bir tür sandviç. Sandviç arasına kızarmış et ya da kızarmış patates koydurabilirsiniz. Bunu da Fritland da bulabilirsiniz :) Eğer tercih ediyorsanız bilginiz için Belçika biralarıyla çok ünlü. Patatesinizin yanında ya da dinlenmek için şans verin.

5- Waffle

Patatesimizi yedik enerji topladık ve şehri keşfetmekten tekrar enerjimiz bittiyse waffle zamanı diyebilir miyiz. Waffle için biz Le Gaufrie de denedik ve baya beğendik. Hatta eğer bütün gün bir sürü şey denemeyecek olsaydık ikinci için tekrar oraya koşacaktık :) Ama denenecek daha bir sürü lezzet var o yüzden onlara odaklandık ve şimdide yeni durağımızdan bahsetmek istiyoruz.

6- Midye

Şehri gezerken, biz biraz acıktık akşam yemeğine de daha var diyorsanız, önerimiz size burada midye denemeniz. Türkiye de ki midye ile alakası yok. Farklı pişirim teknikleri ile yapıyorlar. Mesela bizim midyemizde pilav varken Brüksel de pilavsız farklı soslar ile pişiriyorlar. Midye yemek için en ünlü mekan Chez Leon.

cooked mussels in pot on white textile
cooked mussels in pot on white textile
white ceramic plate with stainless steel spoon and fork
white ceramic plate with stainless steel spoon and fork

7- Carbonnade Flamande (Stoofvlees) ve Waterzooi

Sizinde bizim gibi kafanız da akşam yemeği olduğunun farkındayız bu yüzden direk ana konuya geçip akşam yemeğini nerede yiyebilirinizi konuşalım. Brüksel`e özgü bir yemek yemek istediğimiz için lokal bir restoran seçtik. Biz Nüetnigenough`da Carbonnade Flamande (Stoofvlees) ve Waterzooi denedik. Baya da beğendik. Küçük tatlı bir mekan ve güler yüzlü çalışanlar :)

8-Comme chez Soi

Son olarak biz farklı bir deneyim yaşamak istiyoruz diyorsanız Comme chez Soi`i listenize ekleyebilirsiniz. Restorandın iki MICHELIN yıldızı var.

photography of person holding glass bottles during sunset
photography of person holding glass bottles during sunset

9-Bira

Yedik gezdik ama eğer tercih ediyorsanız size son bir önerimiz olacak. Bildiğiniz gibi Brüksel'de bira çok ünlü. Eğer biz bira denemek istiyoruz diyorsanız tam yerindesiniz. Hayal edemeyeceğiniz kadar bira çeşitleri var.

İlk önereceğimiz yer; Le Poechenellekelder. Baya ünlü bir yer gittiğiniz de masa bulmak da zorlana bilirisiniz.

İkinci mekan ise Delirium Cafe. Farklı farklı bira çeşitleri olan bir mekan. Gittiginiz de daha önce hiç içmediğiniz biraları içeceğinize eminiz :)

Yine geldik yazımızın sonuna ama sonuna gelene kadar acıktık tekrar, daha fazla acıkmadan yazıyı sonlandırıyoruz. Umarız yazımızı beğenmişsinizdir ve hepsini deneme şansınız olur.

Sağlıcakla kalın :)

Brüksel-yeme ve içme mekan önerileri

Yeme ve içme mekan önerileri

6/4/2023