Haziran 2023

Brüksel - kesinlikle görülmesi gereken yerler

people walking on street near white concrete building during daytime
people walking on street near white concrete building during daytime

Şöyle ki hayatımız boyunca merak ettiğimiz ülkelerden birisi Belçika'ydı. Belki çocukken oynadığımız oyunlar da söylediğimiz şarkıların bunda çok etkisi vardır. Oyun oynarken Belçika ile ilgili bir şarkımız vardı. Brüksel`e gittiğimiz anda bu şarkıyı tekrar hatırladık. Geçmişimize dair hatırladığımız her anının ne kadar değerli olduğunu bilirsiniz. Bazen tanıdık bir yüz, bazen bir koku, bazen bir tat, bazense bir şarkı :)

Söylemeye çalıştığımız bu şehre girdiğimiz anda geçmişimize dair bir anıyı hatırlamamız bizi Belçika'da çok duygulandırdı. Bu özel an bile Belçika'nın bizim için en özel ülkelerden birisi olmasına yetti. Belçika'nın bize hatırlattıklarını yeterince konuştuysak ilk olarak en önemli mekânlarına sonra da bizim kendi gezi rotamıza eklediğimiz tatlı mekânları konuşmaya başlayabiliriz.

people walking on street near white concrete building during night time
people walking on street near white concrete building during night time

1-Grand Place

Biz kimiz köşemizde birimizin şehir plancısı diğerimizin ise mimar olduğundan bahsetmiştik. Biz şehir plancıları, şehrin içinde ki meydanları çok severiz. Hele bir de böyle etrafı çeşitli tarihi binalarla tanımlanmış meydanlara bayılırız. Söz ettiğimiz bu harika meydan ve aynı zaman da Brüksel`in kalbi olan yer Grand Place meydanı. Brüksel`in dar sokaklarından geçip şehrin kalbine çıkmak efsane bir duygu. Meydan etrafında Barok mimari tarzdaki binalar hemen ilginizi çekeceğine eminiz. Bu arada Grand Place`ın Dünya miras listesinde olduğunu da ekleyelim. Burayla ilgili son bir bilgi vermek istiyoruz, eğer Brüksel`e Ağustos'un ikinci haftası giderseniz çiçek halı festivaline denk gelirsiniz. Meydana gerçek çiçeklerden bir hali yapılıyor. Kokuyu ve görüntüyü hayal edebilirsiniz :)

a large building with a lot of windows in it
a large building with a lot of windows in it

2-Brüksel Belediye Sarayı

Brüksel belediye binası Grand Place da bulunuyor. Meydanda ki en ünlü ve gösterişli binadır. Meydan da ortaçağda inşa edilip hala ayakta kalan tek binadır. Meydan da göreceğiniz diğer binalar ise zamanla meydana özgü inşa edilmiştir.

3-Kral’ın Evi – Masion du Roi

Yine Grand Place meydanın da bulunan yapımı 12. yy`la dayanan bir binadır. Günümüz de Brüksel şehir müzesi olarak hizmet veriyor ve için de Manneken Pis`inde orjinal heykelinin de bulunduğu bir çok ünlü eserleri sergiliyor.

4-İşeyen Çocuk Heykeli (Manneken Pis)

Brüksel de en ünlü yer neresi deseler gözümüz kapalı Grand Place ve işeyen çocuk heykeli deriz. İşeyen çocuk heykelinin nasıl yapıldığıyla ilgili bir sürü hikaye var ama bize en anlamlı geleni sizinle paylaşmak istedik.

Brüksel eski zamanlar da düşmanlar tarafından havaya uçurulmak isteniliyor. Kenti havaya uçurmak için kentin çeşitli yerlerine barutlar yerleştiriliyor. Küçük bir çocuksa kenti patlatacak olan o kıvılcımın üzerine işiyor ve böylelikle kentin havaya uçmasını engellemiş oluyor. Brüksel halkı bu çocuğu kahramanlaştırmak için onun heykelini yapmışlar.

Heykelin yapımı 17. yy`a dayanıyor. Eserin mimarı ise Duquesnoy the Elder. Heykel Brüksel halkı için o kadar değerli ki, heykelin kendine ait 900 kostümlük dolabı var. Özel günlerde heykele kıyafetleri giydiriliyor. Bununla birlikte Het Zinneke (yani işeyen köpek) ve Jeanneke Pis`i de görebilirsiniz.

brass door knob on brown wooden door
brass door knob on brown wooden door
people walking on street between buildings during daytime
people walking on street between buildings during daytime
people walking near white concrete building during daytime
people walking near white concrete building during daytime

5. St. Michael ve St. Gudula Katedrali

Bir mimarla sevgili olmanın en güzel yani şehirde gezerken size şehrin mimarisi hakkında bir sürü bilgi vermesi😊Sevdiceğimin belirttiği gibi bina Gotik mimari tarzına sahip görkemli bir kilise. 11. yy da yapımına başlanıp 16. yy da bitiyor. Katedralin böyle ilmek ilmek islenmiş gibi inşa edilmesi bizi çok etkiledi. Kraliyet düğün ve cenazeleri de burada düzenleniyor.

6. Mont des Art

Mont des Art anlam olarak Sanat parkıdır. Burası şehrin konumuna göre tepede yer alıyor ve buradan şehri bir tık da olsa izleme şansınız oluyor. Belki de buraya sanat parkı demelerinin bir diğer sebebi de şehri sanat eseri gibi görüp, şehrin de buradan izlenebilmesidir. 😊

7. Galeries Royales Saint-Hubert

Burası tatlı mimari dokuya sahip bir alışveriş mekânı. İçerisinde çeşitli çikolatacılar ve pahalı markaların bulunduğu bir pasaj.

8. Brüksel Kraliyet Sarayı (Place Royale)

Brüksel kral ve kraliçesinin sarayıdır ancak kendileri genel olarak burada yaşamıyor. Eğer binanın çatısın da Brüksel bayrağının asılı olduğunu görürseniz bu Kralın içeride olduğunu gösteriyor.

white and black concrete building under white clouds during daytime
white and black concrete building under white clouds during daytime

9. Brüksel Parkı

Sarayın hemen karşısında olup büyükçe bir parktır. Buraya kadar gelmişseniz yorulmuşsunuzdur. Bu parka girip bir şeyler içip dinlenmenizi öneririz. Biraz da şehir gürültüsünden kurtulmuş olursunuz.

10. Atomium

Mimari yapısı itibari ile aşırı dikkat çekici bir müze. Atomium bir kristalin yaklaşık 15 milyar kat büyütülmüş moleküler birleşimini yansıtıyor. Yapının alt katların da sergi varken üst katında restaurant ve şehri 360 derece görebileceğiniz bir seyir noktası vardır.

a group of people in helmets
a group of people in helmets

11. Mini Europe

Burada Avrupa ülkelerine ait ikonikleşmiş yapıların maketleri yapılmış. Böyle bir yer Eskişehir`de de var. Ziyaret etmemişseniz öneririz tatlı bir yer. Dünya da olan cami köprü gibi önemli yapıların maketleri yapılmış. Bütün üniversite hayatımız maket yaparak sabahladığımız için maket alt tarafı deyip geçmenizi istemeyiz çünkü emin olun çok fazla emek var.

12. Cinquantenaire Parkı

Belçika'nın ikinci büyük parkıdır. İçinde müzeler ve anıtların bulunduğu harika bir park. Berliner Tor`a benzeyen etkileyici bir yapı var içerisinde. Park 3 önemli müzeye de ev sahipliği yapıyor. Bu müzeler Kraliyet Müzesi, Autoworld ve Cinquantenaire Müzesi.

13. Basilica of the Sacred Heart

Dünyanın 5. Büyük kilisesidir. Mimari olarak etkileyici bir yer. Ziyaret etmenizi öneririz.

14. Çikolata Müzesi (Musee du Cacao et du Chocolat)

Burayı ``Brüksel` de yenilmesi gerekenler ´´ yazımızda mı bahsetsek diye düşünmedik değil ama sonra burada bahsetmeye karar verdik. Müzede çikolata ile ilgili bilgiler verilip workshoplar düzenleniyor. Tabi ki çikolata tadımı da yapabilirsiniz.

15. Borsa Binası (Bourse of Bruxelles)

Bina Yunan stili mimarisi ile tasarlanmış. Önünden geçerken güzelliğiyle ilgi çekiyor. Bina Avrupa Borsalar Birliği tarafından kullanılıyor.

16. Parlamentarium

Avrupa birliği tarihine ilginiz varsa ziyaret edip bilgiler öğrenebileceğiniz bir yer.

Bizim önerilerimize geldi sıra :)

Gelgelelim biz ekstra bu geziye neler ekledik :)  Önerilerimizle gezinizi şekillendirip daha karakteristik yapabilirsiniz.

İlk olarak bunu her önerimizde yazacağız şehrin sokaklarında kaybolun :) Sokaklarda kaybolurken Brüksel`in sokaklarındaki binaların üzerlerin de bir sürü çok etkileyici duran çizgiroman karikatürlü grafitlileri göreceksiniz. Gerçekten çok iyi çizilmişler. Sizi bir anda sanki gerçekmiş gibi içlerine alacaklar :) En sevdiğimiz şey çizgiroman okumaktır ve bu grafitlilerle sanki bu çizgi romanlara saygılarını göstermişler. Bizde çizen kişilerin çok yetenekli olduklarını belirterek saygımızı belirtelim:) son olarak eğer sizde bizim gibi şirinler çizgifilmi ile büyüdüyseniz Brüksel Royal quarter`a gidip kafanızı yukarı kaldırmanız yeterli. Beğeneceğinize eminiz:) Hatta hazır sokaklarda kaybolmuşken, ünlü yerlerde kaybolalım derseniz Rue des Bouchers sokağına uğramanızı öneririz. Burası hem çok ünlü hem de çok yoğun bir cadde. Cadde boyunca çeşitli restoranlar var isterseniz birine oturup biraz dinlenebilirsiniz de.

beige concrete houses
beige concrete houses
man and woman standing on top of building painting
man and woman standing on top of building painting

Diğer önerimizse Grand Palace çok yakın bir yerde bulunun Everard ‘T Serclaes Heykelini göreceksiniz. İnanışa göre bu heykele elini dokunanlardan kimi bir kere daha Brüksel`e geleceğine, kimi şans getireceğine kimi de sağlık getireceğine inanıyor. Biz de sağlık getireceğine inanarak dokunduk :) Sunu söyleyebiliriz ki aksam uçak saatinde ben de böcek ısırığından dolayı alerji başladı. Bu deneyime göre sağlık getirdiği olasılığını eleyebilir miyiz. Siz dokunurken diğer ikisinden birini secin :)

Brüksel merkezi haricin de ki önerimiz ise, eğer zamanınız varsa ve çevre şehirlere gitmeyi düşünüyorsanız Brugge ve Gent` i ziyaret etmenizi öneririz (özellikle Brugge) Irkisi de hayal şehirler ve mutlaka görmenizi önerdiğimiz, gezerken o romantik havayı hissedeceğinize emin olduğumuz iki yer. Bu iki yer hakkında bloğumuz da başka bir yazı yayımlayacağız çünkü ayaküstü anlatılabilecek yerler değiller :)

Daha Önce Amsterdam yazımızda bahsettiğimiz gibi, kendinize Brüksel den hediye getirmeyi unutmayın. Eğer bir örnek isterseniz biz küçük bir Manneken Pis heykeli getirdik :)

people walking near ferries wheel
people walking near ferries wheel
brown concrete buildings beside calm body of water
brown concrete buildings beside calm body of water

Son bir not düşmek istiyoruz. Brüksel hakkında okuduğumuz yazılardan ve daha önce Brüksel`i ziyaret etmiş olan kişilerden anladığımız kadarıyla diğer turistik şehirlere göre daha sıkıcı bulunmuş. Konu ile ilgili düşündüğümüzde biz sıkıcı diyemeyiz ama sınırlı bütçeniz varsa ve birkaç yer göreceksiniz bizim de listemizin başına koyacağımız bir şehir olmadı kendisi ama Brüksel de gezdiğimiz gördüğümüz her yerde en etkileyici mimari yapıyı, doğayı ve şehir örüntüsünü keşfedememiş bile olsak çocukluğumuzdan kalan hatıralar sayesinde bizim için gezerken en mutlu olduğumuz şehirlerden birisi oldu. Umarız sizde bloğumuzu okurken böyle güzel duygulara kapılıp bir nebze de olsa yüzünüzü gülümsetiyoruzdur.

Sevgiyle kalın :)

Brüksel-Gezilecek Yerler

Gezilecek yerler

6/4/20238 min read