Haziran 2023

Amsterdam - en iyi yeme-içme mekanları

a table topped with plates of food and drinks
a table topped with plates of food and drinks

Geldik bizim en sevdiğimiz bölüme :) Biz gezilerimizi bazen söyle tanımlayabiliyoruz (Aslında neredeyse hep :)) bizim gezi rotalarımızı şehirde ki gidip tatmak istediğimiz mekânların rotaları belirliyor. Abartmıyoruz gerçekten öyle. Hatta bazen sadece o şehirde nerede ne yenir meselesini günlerce araştırdığımız oluyor :) Bu yüzden yeni yerler keşfedip yeni yemekler tatmak da baya iyiyiz. Umarız önerdiğimiz yerlere gittiğiniz de sizde bizim kadar yemeklerle eğlenirsiniz. O zaman hazırsanız başlıyoruz :)

Öncelikle tahmin ettiğiniz gibi Amsterdam da da keşfedilmesi gereken bir çok tat var ve bu ünlü mekânların hepsinde sıra meselesi var. Bu bir noktada baya can sikici oluyor. Ünlü mekânlarından da bahsedeceğiz ama çoğunluk bizim tadıp gerçekten beğendiğimiz yerler.

İlk olarak kahvaltı mekânlarından bahsedelim o zaman:

poached egg with vegetables and tomatoes on blue plate
poached egg with vegetables and tomatoes on blue plate

1-Chun Cafe

Amsterdam'ın favori mekanlarından birisi. Eğer uzun saatler kahvaltı yapmayacaksanız burayı öneriyoruz. Mekan küçük bir mekan ve yemeğinizi bitirdiğiniz gibi kalkmanız gerekiyor çünkü dışarıda uzun bir sıra var. Bu arada önden rezervasyon almıyorlar hafta sonu gidiyorsanız sırada yarım saat beklemeyi göze almalısınız.

2-The Avacado Show

Önünde oluşan kalabalığı anlatmamıza gerek yok sanırım. Amsterdam mekânları deyince şunu unutmayın. Küçük 3-4 masalık mekanlar ve en az yarım saatlik sıra :/

Sıra geldi gün içerisinde size gezmeniz için ve enerji toplayabilmeniz için Amsterdam'ın diğer ünlü lezzetlerini denemeye :)

3-Van Wonderen stroopwafels

Biz kahvaltıdan sonra tatlı bir şeyler yemeye bayılırız. Bu yüzden soluğu Amsterdam'ın en ünlü wafflecısında aldık. Stroopwafflelar Amsterdam´a özgü oluyorlar. Farklı çeşitleri var siz damak tadına göre seçebilirsiniz. Biz lotuslu ve çikolatalı olanı denedik. Çikolatalı bize göre daha hoştu. Bu arada tanesi 7 Euro. Kesinlikle denemelisiniz.

4-Fabel Friet

Hollanda deyipte patates yemezsek olmaz. Biz patateslerimizi Fabel Fried´den yedik. İşin sırrı bize göre soslarında. Biz peanut butter, onion ve garlic mayonez soslarını denedik. Tatları baya güzeldi

5-Febo

Patatesin yanında da Febo´dan kroket almasak olmazdı. Febo´lar Amsterdam da çok ünlü olan fastfood otomatlarıdır. 2-3 Euro'ya kroket, hamburger ve hot dog alıp yiyebilirsiniz.

6-Frens Haringhandel

Şehri gezmeye devamke :) Ama biraz acıktık gibi olduysak Amsterdam´a aşırı özgü olan inga balığı turşusundan yapılan Broodje Haring adlı sandviçi deneyebilirsiniz. Eğer balık sevmiyorsanız önermiyoruz. Tuzlu bir balık. Bu sandviç için en ünlü yer Frens Haringhandel'dir. Burası bir dükkan değil sadece kanalın üzerinde ki küçük bir sandviç arabasından başka bir şey değil.

7-Van Stapele Koekmakerij

Söylediğimiz gibi Amsterdam da meşhur olan bir sürü yiyecek var. Sırada tatlı bir yiyecekle devam ediyoruz. Birçok insanın yediğim en iyi kurabiyeydi dediği yerdeyiz. Burası tahmin edeceğiniz gibi küçük bir kurabiye dükkânı. İçeride kurabiyenizi yiyebileceğiniz bir yer yok. Alıp çıkmalısınız. Bizim de kurabiyeyi çok sevdiğimizi belirtmeliyiz. Tek kötü yani kişi başı max 8 kurabiye alabilirsiniz. Kurabiye tanesi 2.5 Euro.

8-Winkel 43

Bir sonra ki durak Bitterballen kızarmış köfte toplarıdır. Birçok kafede bulup deneyebilirsiniz. Biz Winkel 43 de deneyip beğendik.

a person chopping up some food
a person chopping up some food

9-Churros

Son tatlimiz ise Churros. Sehrin her yerinde satiliyor. Churros´un yanina güzel bir kahve icmezmiyiz Plunk´tan. Bizce denemeye deger cok hos kahveleri var.

10-nNea

Bütün gün atistirmalik yedik ama Aksam yemegi nerede yiyecegiz dediginizi hissediyoruz.

Size 2019 dan beri Avrupa'nın en iyi pizzacıların listesinin içerisinde olan nNea´dan bahsetmek istiyoruz. Gitmeden neredeyse 2 ay öncesinden rezervasyon yapmanızı öneriyoruz, çünkü çok yoğunlar. Ama bar kişi rezervasyonsuz gelenler için boş bırakılmış. Erken gidip sıraya girerseniz deneme şansınız olabilir.

11-De pizzabakkers

2. Pizzacımız da De pizzabakkers. Biz burada denediğimiz pizzaları çok beğendik. Gönül rahatlığıyla gidip tatmanızı öneriyoruz.

12-Moeders

Tabi ki pizza Amsterdam'ın geleneksel yemeği değil. Bu yüzden eğer daha geleneksel bir şey denemek isterseniz size Stamppot yada Erwtensoep yemeklerini Moeders'de yemenizi öneririz. Sadece eğer domuz yemiyorsanız bu yemeklerin domuz barındırabileceklerini hatırlatmak istiyoruz.

13-Cannibale Royale

Bir diğer önerimiz de güzel bir biftek yemek isterseniz ki bu işte baya iyiler. Lütfen Cannibale Royale´yi deneyin.

14-Secret Garden

İnanır mısınız son önerimize geldik. Eğer çok bir mekânda şık bir yemek yemek isterseniz Secret Garden`a gitmenizi öneririz. Biz listeyi hazırlarken acıktık. Kalkıp kendimize bir şeyler hazırlamamız lazım :)

Bu liste uzayıp gidebilir tabi ki ama biz kendimizin denediği ve beğendiği seyleri yazdık. Umarız denerken sizde bizim kadar seversiniz :)

Amsterdam-yeme ve içme mekan önerileri

Yeme ve içme mekan önerileri

6/2/2023